כללי

בחינות הבגרות הקרובות: תנ"ך, תקשוב

מן התקשורת

כפר הנוער הודיות מככב בתקשורת

 

ביקור השר בנט בכפר יום ירוק בכפר מערכת הידרופונית מסע של התלמידים ערב לוחמים בכפר ביקור תלמידים בכנסת שמחת תורה בהודיות מערכת הידרופונית שלט חוצות בכפר מחזקים את הדרום

 

 

 

 

חדש בכפר

כשפולינה פגשה את שולמית – פוני סטייל 2016

מזג האוויר הסוער שפקד אותנו בסוף השבוע האחרון, לא עצר את פולינה קריבושייב, תלמידת כפר הנוער הודיות שבגליל התחתון, שעיצבה במשך 3 שעות את שערה של הסוסה שולמית. "באורווה נוצרים קשרים נפלאים", מסביר מנכ"ל הכפר אלי שטיין ומוסיף, "הן בין התלמידים לסוסים והן קשרים בשיער, ולראייה התספורת החדשה של שולמית". כפר הנוער הודיות שבגליל התחתון משתרע על פני שטח ירוק ופסטורלי, הממוקם בסמוך לקיבוץ לביא. התלמידים לומדים ועובדים במשק חקלאי מתקדם ופינת חי מרשימה, כאשר גולת הכותרת של הכפר היא אורוות סוסים מתקדמת בה התלמידים מטפלים הלכה למעשה בסוסי הכפר.

שכבת עמית צלחה את מסע אתגר

זה לקח 3 ימים של הליכה מאומצת, של בירור זהות, אכפתיות, סובלנות ובעיקר של יחד. שכבת עמית סיימה בהצלחה 'מסע אתגר' מרכס הכרמל ועד לכפר הודיות שבגליל התחתון. צוות הכפר גאה בכם על המנהיגות והמסע המשמעותי.

לרגל יום ההוקרה תלמידי הודיות נפגשו עם פצועי צה"ל

לרגל יום ההוקרה לפצועי מערכות ישראל ופעולות האיבה שצוין השבוע, תלמידי כפר הנוער הודיות שבגליל התחתון יצאו לפעילות במסגרתה הכירו חיילים שנפצעו במסגרת מילוי תפקידם. בתוך כך, התלמידים פגשו את ברק חצור שנפצע בפעילות מבצעית.

חצור אף ביקר בכפר ושוחח עם התלמידים, ולאחר השיחה נסעו יחד למשחק כדורסל של הקבוצה בה משחק ברק. התלמידות פינקו את השחקנים בעוגות מעשה ידיהן ועודדו את הקבוצות. "החוויה הייתה מרגשת ומעצימה", אמרו התלמידים.

מנכ"ל הודיות אלי שטיין: "מידי שנה כפר הנוער הודיות לוקח חלק פעיל באירועי יום ההוקרה לפצועי מערכות ישראל ופעולות האיבה", עוד הוסיף: "היום הוא ההזדמנות לעצור ולהוקיר את הפצועים, ללמוד ולהכיר התמודדות עם קשיים והגשמת מטרות וחלומות, להוקיר תודה על מאבק יומיומי שמהווה השראה לכולנו, להצדיע בשם המשפחה הישראלית".

חוזרים הביתה לכפר

קבוצת בוגרי כפר הנוער הודיות שבגליל התחתון השתתפו השבוע בכנס ייעוץ והכוונה, שמטרתו להעניק לבוגרים כלים להשתלבות טובה יותר בחיים שמחוץ לכפר. בפתיחת האירוע ברך מנכ"ל הכפר, אלי שטיין, את הבוגרים ואמר "אנו שמחים לראות את בוגרינו חוזרים הביתה, ורואים חשיבות עליונה בליווים הצמוד מרגע סיום לימודיהם, דרך השירות הצבאי והלאומי וכמובן בהכוונה ללימודים".

בהמשך האירוע שמעו המשתתפים מרכז הבוגרים בכפר, מאיר לוי, על האפשריות העומדות בפניהם  בכל הקשור ללימודים, מימון ודיור. "אל תוותרו על החלומות שלכם, תשאפו הכי גבוה שרק אפשר ואנחנו נהיה כאן על מנת לעזור לכם לממש את השאיפות שלכם, בין אם בלימודים ובין אם בחיים הפרטיים ובשלבים אחרים בחיים" אמר לוי.

בהמשך סקר בפניהם מנהל בה"ס עופר ירושלמי את הקורה בתחום הלימודי ואת האפשרויות הלימודיות העומדות לפני הבוגרים. בסיום האירוע הבוגרים הודו לצוות הכפר על היוזמה וציינו שהם מתגעגעים לחיים ולהווי החברתי במקום. "אני שמחה על היוזמה ויצירת מפגש עם בוגרים משנתונים רבים", ציינה אחת הבוגרות. שטיין: "זכרו שהכפר הוא הבית שלכם. אנחנו מזמינים אתכם לגור ללא עלות ביחידת הבוגרים וללמוד בעזרתנו במוסדות להשכלה גבוהה".

לרגל חג הסיגד: תלמידי הודיות ביקרו במרכז החוויה האתיופית

עשרות תלמידי כפר הנוער הודיות ביקרו השבוע במרכז המבקרים החוויה האתיופית שבבית שאן. מנהלת הפנימיה בהודיות, קורנית לנקסנר: "אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת התרבות והמורשת של יוצאי אתיופיה"

לרגל חג הסיגד שצוין השבוע עשרות תלמידי כפר הנוער הודיות שבגליל התחתון ביקרו במרכז החוויה האתיופית בבית שאן. התלמידים נחשפו מקרוב לתרבות האתיופית ונפגשו עם סיפורי המסורת עתיקת היומין. כבר בכניסה קיבלו מדריכי המרכז את פני התלמידים בלבוש ססגוני ואותנטי. "הייתה פעילות מקסימה", מתארת קורנית לנקסנר המשמשת כמנהלת הפנימייה בכפר, "כאשר כבר עם כניסת התלמידים למרכז הם התלבשו בבגדים מסורתיים ורקדו לצלילי מוסיקה אותנטית, ונהנו מחוויה מעשירה ומעצימה".

כפר הנוער הודיות משלב תלמידים אתיופים, עולים מחבר העמים, ילידי הארץ, ובני עדות נוספים. "לאורך כל השנה תלמידי הכפר עוסקים בשורשים שלהם ושל חבריהם לספסל הלימודים", מסביר מנהל הכפר, אלי שטיין, "ותלמידים מכל העדות מגלים את היופי והעושר התרבותי בשורשים של אבותיהם, כאשר תהליך הלמידה נמשך לאורך כל שנות הלימוד של התלמידים בכפר".

לנקסנר: "אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת התרבות והמורשת של יוצאי יהדות אתיופיה לאורך תקופת ההיסטוריה של העם היהודי. התלמידים שהשתתפו בפעילות למדו על הטעמים, הצבעים, הריחות והצלילים שהעדה מביאה איתה לפסיפס היפהפה שמרכיב את החברה הישראלית, פסיפס שבא לידי ביטוי בהודיות בצורה מרגשת".

"בעתיד הקרוב ביטחון אזרחי ישראל יופקד בידיכם"

 

דברי מנכ"ל כפר הודיות, אלי שטיין בטקס השבעה של תלמידי מגמת משטרה בכפר, שהוסיף: "אנו מחזקים את ידי כוחות הביטחון ומודים להם על כך שהם עושים לילות כימים תוך סכנת חיים תמידית על מנת לשמור על ביטחוננו"

בצל גל הטרור התקיים השבוע טקס השבעה של חניכי מגמת משטרה בכפר הנוער הודיות שבגליל התחתון, בהשתתפות מאות מתלמידי הכפר והוריהם, צוות המורים, ההנהלה ונציגי משטרה. עוד קודם לקיום מעמד הטקס, צלחו התלמידים מסע רגלי ארוך שבסיומו קיבלו באופן רשמי את מדי המגמה במהלך הטקס התחייבו התלמידים לשמור אמונים למדינת ישראל כאזרחים מצטיינים, ושומרי חוק וסדר.

מנכ"ל הכפר אלי שטיין ברך את התלמידים וציין כי "אתם דור העתיד של עם ישראל ובעתיד הקרוב ביטחון אזרחי ישראל יופקד בידיכם. אנחנו גאים שלקחתם על עצמכם להוביל ולהיות חלק אינטגרלי ממסורת ארוכת שנים של מגמת המשטרה בכפר שאף נהפכה לשם דבר".

שטיין סיכם ואמר כי "ישנו צורך להמשיך ולחזק את המערך הביטחוני והחוסן הלאומי בישראל על ידי חינוך לערכים והקניית כלים כבר מגיל צעיר. בייחוד בימים אלה, אנו צריכים לחזק את ידי כוחות הביטחון ולהודות להם על כך שהם עושים לילות כימים תוך סכנת חיים תמידית על מנת לשמור על ביטחוננו".

כפר הנוער הודיות זכה השבוע ב-5 כוכבי יופי מטעם המועצה לארץ ישראל יפה

כפר הנוער הדתי הודיות שבגליל התחתון זכה השבוע ב-5 כוכבי יופי ומגן מטעם המנהל לחינוך התיישבותי והמועצה לארץ ישראל יפה במסגרת תחרות שנערכה בקרב מוסדות המנהל. "אנו שמחים על ההישג הנפלא", מציין מנהל הכפר אלי שטיין שמוביל את הכפר עם צוותו וחניכיו בפעם השישית ברציפות לזכייה ב-5 כוכבי יופי. כפר הנוער הודיות ממוקם במועצה האזורית הגליל התחתון ולומדים בו מאות תלמידים בבית הספר ובפנימייה.

בכדי לזכות בתעודה צריך לעמוד במספר קריטריונים. "אנחנו שמחים על ההתמדה והעשייה הבלתי פוסקת של צוות הכפר שאחראי בכל שנה על תהליכי התייעלות ושיפור חזות הכפר", מוסיף שטיין. כאמור, התעודה הוענקה השבוע לכפר בטקס מרשים בהשתתפות נציגי ההנהלה.

שטיין מציין כי מחמיא לקבל הכרה על ההשקעה של צוות העובדים והחניכים בכפר. "אני תמיד אומר לצוות העובדים שאם המרחב שבו אנו חיים יהיה מטופח ויפה אזי לתלמידים, לצוות ולמבקרים יהיה נעים לשהות בו, ובכך אנו גם מחנכים את הדור הבא בכפר לחשיבות השמירה על איכות החיים והסביבה".

למעלה מ-100 ניצולי שואה השתתפו בחגיגת הקפות שניות בכפר הנוער הודיות

למעלה מ-100 ניצולי שואה השתתפו בחגיגות שמחת תורה שהתקיימו בכפר הנוער הודיות שבגליל התחתון. באירוע שנערך ביוזמת כפר הנוער הודיות, בשיתוף הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל ובשיתוף מרכז שילה והתאחדות יוצאי רומניה בחיפה, השתתפו מנכ"ל הכפר אלי שטיין, ראש המועצה האזורית גליל תחתון מוטי דותן, תלמידי וצוות הכפר.

 מנהל הכפר, אלי שטיין: "זו השנה השלישית בה אנו מקיימים את מסורת אירוח הניצולים לחג כולל הקפות שניות. החיבור בין ניצולי השואה ותלמידי הכפר מלמד אותנו, הלכה למעשה, שיעור חשוב על כבוד, אהבת חינם ואחדות בין מעגלים שונים בחברה הישראלית". עוד הוסיף שטיין כי "בזכות שיתופי פעולה מוצלחים עם מספר גופים זכינו גם השנה לקיים אירוע מרגש ועוצמתי, שיצר חיבור וגשר בין זיכרונותיהם של הניצולים משמחת תורה בגטאות לבין חווית חג שמחת התורה של הראשונה בישראל של חלק מהתלמידים.. זהו מפגש מיוחד של דורות, עדות, תרבויות וגילאים שכולו אומר כבוד, שמחה ואהבה. המפגש שנערך  לאורך כל התפילות, הסעודות, ההקפות ושעות הפנאי, אפשר לתלמידים שלנו להרגיש באופן המוחשי ביותר שהם חלק משרשרת הדורות".

 מנהלת הפנימיה, קורנית לנסקר: "דווקא בימים אלה בהם אנו מקבלים תזכורת כואבת על הצורך שלנו להמשיך להיאבק על זכותנו לחיות כיהודים בארץ ישראל, התאפשר החיבור הכה מרגש בין ניצולי שואה ששרדו את התופת של הניסיון להשמיד אותנו וזכו לעלות לארץ ולהקים מדינה ולבנות משפחה, לבין חניכי הכפר הבוגרים שהינם ברובם עולים חדשים שעושים את צעדיהם הראשונים בחיבור לעם ולמדינה. החניכים, שעתידים בקרוב להתגייס לצה"ל ולהמשיך את ההגנה על העם והארץ, זכו לחיבור באמצעותה של התורה, אשר מגדירה את זהותנו כיהודים ומחברת בין דורות, עדות ויהודי  התפוצות. יחד הם חגגו באהבה וגאווה את שמחת התורה ואת שמחת היותנו יהודים, תוך שהם לומדים מהכאב של האחר ומהתמודדויות והאתגרים של העבר ושל היום. באהבה ונתינה הדדית הם התחזקו וחיזקו".

פתיחת שנת הלימודים: אוכלוסיית כפר הודיות שבגליל התחתון צמחה

פתיחת שנת הלימודים תשע"ו מבשרת טובות לכפר הנוער הודיות שבגליל התחתון, כאשר אוכלוסיית הכפר צמחה השנה והיגיע לתפוסה מלאה, "אנו מברכים על הרחבת הפעילות וקבלת תלמידים נוספים לשורות הכפר", מסביר מנכ"ל הכפר, אלי שטיין, "אין לנו ספק שהביקוש אלינו גדל בעקבות השקעת הצוות בתחומי החינוך הלמידה ויצירת אוירה משפחתית גם יחד, ועל כך ברכתנו". אחוז הזכאות לבגרות בבית הספר בהודיות עלה משמעותית בשנים האחרונות ועומד כעת על 70% הצלחה. כבכל שנה, פתיחת שנת הלימודים מביאה תלמידים מכל רחבי הארץ, "השנה התבקשנו לקבל תלמידה מאילת הרחוקה", מוסיף שטיין, "אנו נערכים לקראת קבלת התלמידים החדשים ולאחרונה הוכנסו 4 כיתות חדשות".

(פורסם בתאריך: 01.09.15)

מתגבשים

לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ו, כפר הנוער הודיות ערך ימי גיבוש לעשרות חניכיו החדשים. במסגרת זו השבוע הם יצאו להפלגה מגבשת בכינרת. צוות הכפר מאחל הצלחה רבה לכולם. ברוכים הבאים לחניכים החדשים ובהצלחה לצוותים החדשים.

   (פורסם בתאריך 20.08.15)

קורס מד"צים בכפר 

לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ו כפר הנוער הודיות ערך קורס מד"צים לחניכים נבחרים משכבת עמית. החניכים הוותיקים הדריכו את חניכי הכפר החדשים במהלך ימי ההיכרות שלהם בכפר.

   (פורסם בתאריך 20.08.15)

משפצים ומתחדשים 

לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ו כפר הנוער הודיות שבגליל התחתון עבר בחודשיים האחרונים מתיחת פנים, בעבודות תשתית שכללו בין השאר שיפוץ מבנים, הוספת כיתות והרחבת האורווה. "אנחנו שמים דגש מתמיד על שיפור חזות פני הכפר ושיפור הסביבה הלימודית והמתקנים עבור תלמידנו", מסביר מנכ"ל הכפר אלי שטיין, "בחודשיים האחרונים צוות הכפר ניצל את העובדה שרוב התלמידים יצאו לחופשת הקיץ, והוביל שיפוץ רחב היקף של מבנים ישנים הוספת כיתות ושדרוג הקפיטריה". שטיין מציין כי בקרוב יחל גם פרויקט להרחבת מתחם האורווה בכפר. "היות והכפר משלב גם פנימייה, חשוב לנו להעניק לתלמידנו מרחב משולב ללימוד ומגורים. הודות לקבלנים המקצועיים ולצוות הכפר שנרתם לטובת הפרויקט שנת הלימודים תפתח כסדרה, והתלמידים יחזרו מהחופשה הישר למרחב המשופץ. אנו נמשיך לעשות הכל על מנת לשדרג ולשפר את סביבת הלימודים למען תלמידנו גם בעתיד", סיכם שטיין.

  (פורסם בתאריך 19.08.15)

תלמידי מגמת המשטרה יוצרים שיתופי פעולה בינלאומיים

על רקע הדיווחים מהחודשים האחרונים שמתארים מקרי אנטישמיות ואלימות נגד יהודים באירופה, יצאו לאחרונה 12 תלמידים מכפר הנוער הודיות שבגליל התחתון להשתלמות במיינץ הסמוכה לפרנקפורט. מנהל הכפר אלי שטיין מדגיש כי "דווקא בימים אלה – בהם אנו שומעים על הגברת האנטישמיות והאלימות הפיזית והמילולית כלפי יהודי אירופה –  חשוב לנו ללמד את התלמידים ליצור שיח ואינטראקציה חיובית עם אוכלוסיות זרות". עוד הוא מציין כי "זאת הפעם השישית שתלמידי הכפר יוצאים לשליחות מהסוג הזה ואנו שמחים על שיתוף הפעולה הפורה שנוצר עם האקדמיה לשוטרים בגרמניה".

תלמידי המשלחת עברו תהליך לימודי ארוך טרם יציאתם לגרמניה, זאת על מנת שהם יוכלו להתמודד בהצלחה עם האוכלוסייה המקומית ולייצר שיח אותנטי וחיובי עם הציבור הגרמני אתו הם באים במגע. המשלחת יצאה כחלק מלימודי מגמת המשטרה בבית הספר הודיות, והתלמידים משמשים כאורחי הכבוד של הקהילה היהודית במיינץ. עם נחיתת המטוס במחוז ויסבאדן שבמרכז גרמניה, יצאו התלמידים לפעילות משותפת עם קציני משטרה גרמנית. "מעבר לחיבור הטבעי עם הקהילה היהודית, ישנה גם חשיבות עליונה לאינטראקציה של התלמידים עם אזרחים גרמניים. בימים אלה חובה עלינו, כישראלים וכיהודים, להאיר את ישראל באור חיובי בעולם", מסבירים עקיבא אסף ומוריה משה שמלווים את התלמידים. מעבר לפן ההסברתי, התלמידים לומדים ומתוועדים למקצועות המשטרה בגרמניה באמצעות הרצאות של קצינים בכירים במשטרה המקומית. שטיין מספר כי "לצד הלימודים העיוניים, חשוב לנו להתחכך עם המקומיים כמה שיותר. בכל שנה אנחנו מקבלים פידבקים חיוביים ואנו למדים מכך שהקשר ההדוק של תלמידנו עם התושבים המקומיים מסייע להם לראות באור אחר את המציאות הסבוכה בארצנו. זאת בניגוד לתמונה הרווחת מאמצעי התקשורת באירופה שמסקרים מתוך נקודת ראות שגויה ומטעה".

 (פורסם בתאריך 10.08.15)

טקס סיום לבוגרי כיתות יב' שכבת נועם התקיים בכפר ביום חמישי, א' בתמוז (18.06.15). האירוע התקיים בהשתתפות סגן ראש המועצה גליל תחתון דב וולפא, מנכ"ל כפר נוער הודיות אלי שטיין, הורי התלמידים, משפחותיהם וצוות הכפר. "כבכל שנה ההתרגשות בטקס הייתה גדולה", מציינת מנהלת הפנימיה קורנית לסקר, "אנחנו שמחים על ההישגים הלימודיים של בוגרינו ומאחלים להם הצלחה בהמשך הדרך. צוות הכפר גאה בכל אחד מהבוגרים על הבחירות שהם עשו להמשך דרכם".

סגן ראש המועצה דב וולפא העלה על נס את החינוך והערכים שצוות הכפר מקנה לתלמידיו, וציין את תרומת הכפר לתחום החינוך במועצה ואת העובדה כי 32 בוגרי שכבת יב' שמסיימים השנה את הלימודים צפויים להתחיל מסלולים במכינות קדם צבאיות, שירות לאומי ויחידות מובחרות בצה"ל. מנכ"ל הכפר אלי שטיין סיכם ואמר כי "הכפר חרט על דיגלו את ערכי השאיפה למצוינות והמעורבות החברתית. זאת לצד חינוך החניכים לתרומה לקהילה והעמקת הזהות היהודית והישראלית. אני בטוח שערכים אלה יקבלו ביטוי בדרכם החדשה של בוגרינו במכינות, בעבודה, בלימודים הגבוהים וביחידות צה"ל בהן הם ישרתו". בנוסף, ברך שטיין את הצוות החינוכי "אשר פועל ללא ליאות להעצמת התלמידים לאורך שנת הלימודים".

(פורסם בתאריך 22.06.15)

תלמידי שכבת עמית (יא') השתתפו השבוע בסמינר מנהיגות מכין לקראת העלייה לכיתב יב'. רגע לפני ששנת הלימודים מסתיימת ושכבת 'נועם' הוותיקה מסיימת את לימודיה בכפר ופורשת כנפיים, החברים משכבת עמית יצאו לסמינר מנהיגות ע"מ להכיר מקרוב את היכולות והכוחות שלה. עוד מעט הם הופכים לשכבה הבוגרת של הכפר- גאים בכם.

(פורסם בתאריך 17.06.15)

לאחרונה התקיים גמר החידון הארצי למושגים ביהדות. אברהם אביי תלמיד כיתה י' ייצג בכבוד רב את הודיות כפר נוער דתי. אברהם זכה במקום השני והמכובד. אברהם גאים בך.

(פורסם בתאריך 17.06.15)

 

תלמידי כיתה יב' במגמת משטרה בסדנת כח קבוצתי בכפר מלכישוע

(פורסם בתאריך 10.06.15)

 

כפר הנוער הודיות מציין 65 שנות פעילות

בכפר ירוק בגליל התחתון מתחנכים תלמידים ותלמידות באווירה כפרית נעימה. 'כפר הנוער הודיות', שמציין בימים אלה 65 שנות פעילות משתרע על פני שטח ירוק ופסטורלי, הממוקם בסמוך לקיבוץ לביא. ביקור בכפר מגלה תלמידים המגיעים מכל רחבי הארץ וזוכים לחוויה ייחודית בענפי המשק, באורוות הסוסים ובמתקני לימוד וספורט מתקדמים. מספיקים מספר רגעים כדי להבין שהגעתם לבית ספר מזן אחר וייחודי שבו לומדים התלמידים במסלול פנימייה ואקסטרני בבית הספר בניהולו של עופר ירושלמי. תלמידי הכפר עובדים ולומדים במשק חקלאי מתקדם ופינת חי מרשימה, כאשר גולת הכותרת היא אורוות סוסים מתקדמת בה התלמידים מטפלים הלכה למעשה בסוסי הכפר. הצוות החינוכי והמנהלי שמנצח על העשייה הענפה בכפר, כולל מלבד מורים ורכזים גם מורות חיילות בנות שרות לאומי ומתנדבי שנת שרות. הצוות מעניק לתלמידים מעטפת רחבה לאורך כלל שעות היממה, ובערבים אף מתקיימים תגבורים לימודיים לכל  תלמיד לו נדרש סיוע ברמה הפרטנית.

1 (4)

"מלבד המגמות הסטנדרטיות, כשליש מתלמידי הכפר עושים את צעדיהם הראשונים במקצועות מאתגרים ובמספר מגמות מיוחדות, דוגמת לימודי משטרה", מספר מנכ"ל הכפר, אלי שטיין, "הלימוד כולל גם פן מעשי במסגרתו התלמידים יוצאים למטווחים להתנדבות במסגרת המשא"ז הכפרי, ואחראיים על טיפול בסוסים המיועדים לשרות במשטרה". מנהלת האורווה, טל ארצי מספרת כי לפני מספר חודשים אירעו בכפר המלטות מרגשות – סייחים ישראליים מסוג פריזן וקוואטר הגיחו לעולם, "על פי התכנון, בעוד מספר שנים הם יהיו הסוסים הצברים הראשונים שישרתו במשטרת ישראל".

מלבד הלימוד וההתנסות בלימודי מגמת משטרה, זוכים תלמידי הכפר לחוות עבודת שטח מעשית בחממות הכפר בגידול צמחים. "לאחרונה, התלמידים מצאו פתרון לגידולים בשנת שמיטה באמצעות מערכת הידרופונית מיוחדת", מוסיף שמואל סבג מרכז המשק.

גם תלמידי מגמת התקשוב של הכפר עושים חייל בטכנאות מחשבים וזוכים להכרה מחברת סיסקו העולמית בתחום המחשוב. "תלמידי הודיות נהנים מסביבת לימודים מתקדמת הכוללת בין היתר מעבדות וחממות וחדרי לימוד מתקדמים", מוסיף שטיין. "בהודיות יש שילוב מנצח של לימוד טכנולוגיה וחינוך לערכים ולמצוינות".​ לצד לימודי המשק, התקשוב והמשטרה, תלמידי כיתות יב' בכפר עוברים מסלול הכנה לצה"ל שבמסגרתו הם יוצאים למסע ארוך בצפון.

תלמידי הודיות בגרמניה

"לפני מספר חודשים", מספרת מנהלת הפנימייה, קורנית לנסקר, "שכבת נועם י"ב צלחה מסע באורך 45 ק"מ שנמשך כיומיים. הם התמודדו עם קשיים והחשוב ביותר – למדו לאורך המסע על ערך הדאגה לזולת. הם הוכיחו מנהיגות אמיתית, והובילו מסע עם אחריות אישית".

אחד מצדדיו היפים של הכפר היא היותו משלב בתוכו תלמידים מגלויות רבות לצד צברים. "תלמידי הכפר עוסקים בשורשים שלהם ושל חבריהם לספסל הלימודים", מדגישה לנסקר ומוסיפה כי "תהליך הלמידה נמשך לאורך כל שנות הלימוד של התלמי

4

דים בכפר, כאשר השנה החלטנו להמשיך את המסורת ולקיים אירוע שיא גדול ששילב מתחם קולינריה, לבוש ותרבויות. כל קבוצה הציגה את העדה שעליה למדה, את הטעמים, הצבעים, הריחות והצלילים שהיא מביאה איתה לפסיפס היפהפה שמרכיב את החברה הישראלית – פסיפס שבא לידי ביטוי בכפר בצורה מרגשת".

כיאה לבית שני, הכפר משמש כתובת לבוגריו גם לאחר סיום הלימודים. "הכפר מעמיד לרשות הבוגרים מבנה שבו גרים על בסיס קבוע מספר בוגרים, בהם מספר חיילים המשרתים ביחידות צה"ל מובחרות או סטודנטים לאחר שרותם" מסביר שטיין. "הדאגה ו

מאמצים אינם עוצרים עם סיום הבגרויות", הוא מסכם, "הבוגרים ימשיכו תמיד להיות חלק ממשפחת הודיות".

 

עדכון לבוגרי הכפר

בוגרים יקרים,

עברה תקופה מאז סיימתם את לימודכם בכפר ואנו מבקשים לעדכן אתכם בנעשה בשנה האחרונה. השנה למדו בכפר 220 תלמידים בכיתות ז'-יב', ובשנה הבאה אנו צפויים לגדול ולהתרחב ל-250 תלמידים. מגמות הלימוד הנלמדות בכפר הן: תקשוב (מחשבים), חקלאות , ביולוגיה ומגמה ללימודי משטרה.

לאחרונה הקמנו בית בוגרים חדש שמטרתו לסייע לבוגרים בצרכי מגורים (לצרכי עבודה ,לימודים ועוד). המבנה כולל שני חדרי סלון, מטבח ושירותים ומיועד לבנות או בנים. בנוסף, הקמנו בכפר בית גידול לסוסי משטרה שבו מגדלים את סוסי העתיד של משטרת ישראל. התלמידים שותפים לפעילות ונהנים מהרכיבה. כמו כן שודרגה פינת החי וכעת עובדת שם מטפלת מקצועית עם קבוצות תלמידים.

חברים יקרים, אנחנו מבקשים להעמיק את הקשר אתכם ונשמח להתעדכן ולשמוע כיצד אתם מתאקלמים בחיים הבגירים. ראוי לציין כי במסגרת תפקידי כרכז בוגרים בכפר אני מקדם ומסייע בכל תחום שרלוונטי לכם, לרבות הכוונה ללימודים והשגת מלגות, השמה בעבודה וכדומה. כמוני, גם משרד החינוך רואה בתפקיד זה כחיוני ומטפח ומסייע בכל הנדרש לבוגרים.

אנו מעוניינים לקיים יום פתוח בספטמבר הקרוב (9/15). באירוע נביא נציגים ממשרד החינוך והקליטה שיתנו מענה לשאלות השונות שיעלו במפגש. אם ברצונכם להשתתף אנא צרו קשר באמצעות הפלאפון/מייל/פייסבוק ווואטסאפ

הנייד שלי לרשותכם במספר :052-8314277

כתובת אימייל: meir578@gmail.com

בברכה

מאיר לוי  רכז בוגרים

סבא וסבתא מאמצים את הכפר

unnamed (1)

כפר הנוער הודיות שבגליל התחתון מפעיל את המיזם חברתי 'סבא וסבתא', במסגרתו מגיעים להתנדב בכפר גמלאים. המשמשים סבים וסבתות אלטרנטיביים לתלמידים. מתנדב במיזם: "חלק מהתלמידים לא זכו לסבא וסבתא ביולוגיים שעליהם יוכלו להתרפק ולקבל מהם אוזן קשבת – ובשביל זה אנחנו פה"

 מזה מספר שנים פועל בכפר הנוער הודיות שבגליל התחתון מיזם 'סבא וסבתא' –מיזם ייחודי במסגרתו מתנדבים בכפר זוגות גמלאים לתקופה של לפחות שנה. הגמלאים במיזם, שאף זכה בפרסים רבים על תרומתו לחברה בישראל, מעתיקים את מגוריהם לכפר הנוער הפסטורלי בגליל התחתון, שם הם מלווים את החניכים ומשמשים עבורם משענת תומכת ומסייעת.

"לפרויקט חשיבות רבה מאחר והילדים נמצאים הרחק ממשפחותיהם, וחלקם לא זכו להכיר סבא וסבתא ביולוגיים בשל נסיבות חייהם. עבורם זוהי התנסות ראשונה וחשובה שכחלק ממנה הם זוכים להתרפק על סבא וסבתא ולקבל אוזן קשבת", ציין אחד הגמלאים  שהתנדבו בפרויקט.

השהות בביתם של הגמלאים בכפר משמשת הזדמנות עבור הנערים לפריקת לחצים שצברו במהלך השנה. "אנו מאמינים שהמיזם תורם בראש ובראשונה לבני הנוער אך גם לגמלאים שמקבלים סיפוק רב מפעילותם", מסביר מנהל הכפר אלי שטיין ומדגיש כי "הערך המוסף של ה"סבים והסבתות האלטרנטיביים" בכפר מתבטא בכל תחומי הפעילות שלנו בהתאם ליכולותיהם, ובעיקר בעצם נוכחותם. הם עוסקים במתן שיעורי עזר לילדים, בהעברת חוגים ופעילויות ספורט, קיום קשר אישי עם ילדים בכפר, ומעל הכול הם מעניקים בית חם ופתוח לכל ילדי הכפר".

"לקראת השנה הבאה אנחנו מחפשים אנשים טובים שמעוניינים להתנדב ולקחת חלק בפרויקט", מוסיף שטיין, "התלמידים רוצים לאמץ לחיקם סבא וסבתא חדשים ואנו נשמח לארח פנסיונרים במסגרת המיזם. כל המעוניין בכך מוזמן בשמחה ליצור קשר עם הכפר".

סיום קורס מד"צים וההדרכה: חניכי שכבת עמית מספרים

אמיר דמליה: "בהתחלה חששתי קצת שאני הולך להיות מדריך ושהולכת להיות לי אחריות גדולה אבל ההכנה הייתה ברורה. קורס מד"צים נתן לי כלים להדריך ולהתמודד ופחות חששתי. כשהתחילו לבוא החניכים החדשים קבלנו את הקבוצה, עשינו להם פעילויות והכרנו אותם מקרוב. היה לי כיף מאוד להדריך את כיתות ז׳-ח׳. כבר עכשיו אני מבין שלהיות מדריך זה לא פשוט בכלל כמו שנראה לנו.  כשאני ואילנה ועוד כמה חברים, התחלנו לתכנן  את 'המרוץ למיליון' היה עלינו הרבה משימות לעשות חוץ מהפעילות הזו, אם זה להיות עם החניכים לדאוג שיגיעו בזמן לכל הדברים. בכל זאת התחלנו ביום רביעי בצהרים בשעה 1 לתכנן את התחנות המעטפות ודברים שצריך לעשות למירוץ למיליון עד מאוחר, וביום חמישי בבוקר סיימנו את הדברים האחרונים. וכשסיימנו לעשות הכל וראינו את החניכים נהנים ומשתפים פעולה הייתה לי סוג של תחושה טובה ומספקת, הבנתי שכל המאמץ שעשינו היה שווה את הרגע הזה. אז תודה לך קורנית אלי שטיין אורי ולמדריכים שלי אבישי שחר ואביטל שנתתם לי הזדמנות להדריך אני חושב שזה יעזור לי בהמשך החיים ותודה לנתנאל שעזר לנו  בפעילויות ובכל דבר אחר".

 הודיה פלמן: "אוקיי זה התחיל בזה שהציעו לי להדריך התלהבתי מהרעיון ממש וישר הסכמתי. באנו ליומיים של קורס הדרכה והיה יומיים כיפים ומצחיקים ולמדנו ממש הרבה. למדתי דברים שלא ידעתי על ילדים .. דברים שחייב לדעת בחברה .. ממש מילא אותי בידע.. היה כיף עם החניכים ממש חוויה מדהימה ככה לדעת כל יום משהו חדש וללמוד.. היה לנו אחראים עד יותר מדהימים והיה כיף איתם וכל מפגש היה מצחיק וכיפי. רעיון ענק להמשיך אתו את המסורת הזאת ובעזרת ה אני ידריך בהודיות גם כבת שירות.. תודה. הרגשתי שלקחתי על עצמי משהו כבד עם אחראיות מלאה ומילאתי את התפקיד כמו שצריך לבסוף גאה בעצמי! התאהבתי בילדים".

 אלנה קוגן: "בהתחלה חששתי הייתי ממש לחוצה! איך יקבלו אותי? מה אני יעשה אם הם לא יקבלו אותי ברצינות? אחר כך כבר התרגלתי לרעיון ונרגעתי, אפילו התחלתי להרגיש קצת מחוברת אליהם,  הייתי ממש עייפה ללכת לישון מאוחר לקום מוקדם (והתחלתי להבין את המדריכות שלי). היה לי ממש כייף איתם והיו קטעים שממש רציתי לפנק אותם במשהו, קצת התבאסתי שכבר אני לא יהיה המדריכה שלהם, בסך הכל היה לי ממש כייף איתם!".

 בליהון נגאש: "היה כייף היו דברים שלא היו קלים אבל זה מלמד אותך הרבה על עצמך ואני למדתי חוויתי ועכשיו אני מבין מה זה להיות מדריך. כמה אחריות יש עלייך וכמה סומכים עלייך. בקיצור היה טוב מעניין כייפי ואני באמת שמח שהבאתם לי את ההזדמנות הזאת ואת פשוט לא מבינה כמה כלים לקחתי לחיים שלי תודה לך".

אילנה אוליבסון: "טוב אז אני מסכמת את הגיבוש הזה במילה אחת – חוויה! בהתחלה היה חשש, היה פחד, היה לחץ, זאת פעם ראשונה להיות אחראית אם ראש על הכתפיים הכל עליך. זה משו חדש וגיליתי על עצמי המון דברים חדשים שלא ידעתי.. והתקופה הכל-כך קצרה הזאת נתנה לי טיפ גדול להמשך החיים ובכללי.. בקורס למדנו על המון סיטואציות שיכולות להיות לנו אם החניכים. למדנו על איך צריך לדבר, איך לגשת, איזה יחס חם לתת. איך להתמודד אם סיטואציות של געגוע לבית, להתרגל למקום חדש".

 וורקט מוצ'ה: "במהלך הקורס מד"צים למדתי המון. למדתי להנהיג את הקבוצה ולהיות מנהיג בעצמי. קיבלתי עצות לחיים שיכולות לעזור לי בהמשך. למשל בצבא אם אהיה מפקד אדע איך להתייחס לחיילים ולגשת אליהם בצורה הכי טובה. למדתי להעריך את המדריכים שלי,  ולראות כמה שהם משקיעים בנו. הבנתי שהם עושים  את הכל בשבילנו. מכינים פעולות, ולא ישנים בלילות. נהניתי מאוד עם החניכים והיה גם כיף עם הצוות. התחברתי לכמה חניכים מהקבוצה שלא כל כך הייתי חבר שלהם עד עכשיו. עד עכשיו לא יצא לי להשתמש בכוחות שגיליתי בעצמי.  אחרי החוויה הזאת, הרגשתי שממשתי אותם, ושאנייכול להשתמש בהם להשפיע לטובה, גם בשכונה. השנה בתור חניך בכיתה יבואני יכול להיות אחראי ולהראות דוגמאות אישית לכל הסובבים אותי, ובמיוחד לחניכים החדשים בכפר בשכבות הצעירות.  תודה לכולם על האמון שנתתם בי, ובהזדמנות להוכיח שאני מסוגל להיות אדם טוב ורציני". 

 

ערב בוגרים – חוזרים הביתה

ערב בוגרי הודיות ייערך בתאריך  ד' כסליו תשע"ו  18/11/15

לו"ז 

17:30 – התכנסות "בבית הולנד"

18:00 – פתיחה וברכת מנכ"ל הכפר שטיין אלי.

18:15    דמות הבוגר עבור התלמיד  – מאיר לוי

            מצגת  מה התחדש בכפר.

 18:30     מירב שלו –רכזת תכנית הבוגרים במינהל

               תפקיד ביה"ס היום- עופר ירושלמי – מנהל ביה"ס.

              שיחה עם מפקד מגמת המשטרה- שימי קרן

19:30   הכוונה מקצועית  ללימודים- סיוון בר רכזת הישגים.

          שאלות ומלוי דף קשר.

             סיכום ופיזור.

מקומות ההתנדבות בכפר

פינת חי  גן ילדים  חוות סוסים  חדר אוכל  תחזוקה  חממה  "אוטובוס החסד"

התנדבות בקהילה -"ממני אליך "

רמת טבריה  נאות טבריה  השומר החדש