חדש בכפר

כשפולינה פגשה את שולמית – פוני סטייל 2016

מזג האוויר הסוער שפקד אותנו בסוף השבוע האחרון, לא עצר את פולינה קריבושייב, תלמידת כפר הנוער הודיות שבגליל התחתון, שעיצבה במשך 3 שעות את שערה של הסוסה שולמית. "באורווה נוצרים קשרים נפלאים", מסביר מנכ"ל הכפר אלי שטיין ומוסיף, "הן בין התלמידים לסוסים והן קשרים בשיער, ולראייה התספורת החדשה של שולמית". כפר הנוער הודיות שבגליל התחתון משתרע על פני שטח ירוק ופסטורלי, הממוקם בסמוך לקיבוץ לביא. התלמידים לומדים ועובדים במשק חקלאי מתקדם ופינת חי מרשימה, כאשר גולת הכותרת של הכפר היא אורוות סוסים מתקדמת בה התלמידים מטפלים הלכה למעשה בסוסי הכפר.

שכבת עמית צלחה את מסע אתגר

זה לקח 3 ימים של הליכה מאומצת, של בירור זהות, אכפתיות, סובלנות ובעיקר של יחד. שכבת עמית סיימה בהצלחה 'מסע אתגר' מרכס הכרמל ועד לכפר הודיות שבגליל התחתון. צוות הכפר גאה בכם על המנהיגות והמסע המשמעותי.

לרגל יום ההוקרה תלמידי הודיות נפגשו עם פצועי צה"ל

לרגל יום ההוקרה לפצועי מערכות ישראל ופעולות האיבה שצוין השבוע, תלמידי כפר הנוער הודיות שבגליל התחתון יצאו לפעילות במסגרתה הכירו חיילים שנפצעו במסגרת מילוי תפקידם. בתוך כך, התלמידים פגשו את ברק חצור שנפצע בפעילות מבצעית.

חצור אף ביקר בכפר ושוחח עם התלמידים, ולאחר השיחה נסעו יחד למשחק כדורסל של הקבוצה בה משחק ברק. התלמידות פינקו את השחקנים בעוגות מעשה ידיהן ועודדו את הקבוצות. "החוויה הייתה מרגשת ומעצימה", אמרו התלמידים.

מנכ"ל הודיות אלי שטיין: "מידי שנה כפר הנוער הודיות לוקח חלק פעיל באירועי יום ההוקרה לפצועי מערכות ישראל ופעולות האיבה", עוד הוסיף: "היום הוא ההזדמנות לעצור ולהוקיר את הפצועים, ללמוד ולהכיר התמודדות עם קשיים והגשמת מטרות וחלומות, להוקיר תודה על מאבק יומיומי שמהווה השראה לכולנו, להצדיע בשם המשפחה הישראלית".

חוזרים הביתה לכפר

קבוצת בוגרי כפר הנוער הודיות שבגליל התחתון השתתפו השבוע בכנס ייעוץ והכוונה, שמטרתו להעניק לבוגרים כלים להשתלבות טובה יותר בחיים שמחוץ לכפר. בפתיחת האירוע ברך מנכ"ל הכפר, אלי שטיין, את הבוגרים ואמר "אנו שמחים לראות את בוגרינו חוזרים הביתה, ורואים חשיבות עליונה בליווים הצמוד מרגע סיום לימודיהם, דרך השירות הצבאי והלאומי וכמובן בהכוונה ללימודים".

בהמשך האירוע שמעו המשתתפים מרכז הבוגרים בכפר, מאיר לוי, על האפשריות העומדות בפניהם  בכל הקשור ללימודים, מימון ודיור. "אל תוותרו על החלומות שלכם, תשאפו הכי גבוה שרק אפשר ואנחנו נהיה כאן על מנת לעזור לכם לממש את השאיפות שלכם, בין אם בלימודים ובין אם בחיים הפרטיים ובשלבים אחרים בחיים" אמר לוי.

בהמשך סקר בפניהם מנהל בה"ס עופר ירושלמי את הקורה בתחום הלימודי ואת האפשרויות הלימודיות העומדות לפני הבוגרים. בסיום האירוע הבוגרים הודו לצוות הכפר על היוזמה וציינו שהם מתגעגעים לחיים ולהווי החברתי במקום. "אני שמחה על היוזמה ויצירת מפגש עם בוגרים משנתונים רבים", ציינה אחת הבוגרות. שטיין: "זכרו שהכפר הוא הבית שלכם. אנחנו מזמינים אתכם לגור ללא עלות ביחידת הבוגרים וללמוד בעזרתנו במוסדות להשכלה גבוהה".

לרגל חג הסיגד: תלמידי הודיות ביקרו במרכז החוויה האתיופית

עשרות תלמידי כפר הנוער הודיות ביקרו השבוע במרכז המבקרים החוויה האתיופית שבבית שאן. מנהלת הפנימיה בהודיות, קורנית לנקסנר: "אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת התרבות והמורשת של יוצאי אתיופיה"

לרגל חג הסיגד שצוין השבוע עשרות תלמידי כפר הנוער הודיות שבגליל התחתון ביקרו במרכז החוויה האתיופית בבית שאן. התלמידים נחשפו מקרוב לתרבות האתיופית ונפגשו עם סיפורי המסורת עתיקת היומין. כבר בכניסה קיבלו מדריכי המרכז את פני התלמידים בלבוש ססגוני ואותנטי. "הייתה פעילות מקסימה", מתארת קורנית לנקסנר המשמשת כמנהלת הפנימייה בכפר, "כאשר כבר עם כניסת התלמידים למרכז הם התלבשו בבגדים מסורתיים ורקדו לצלילי מוסיקה אותנטית, ונהנו מחוויה מעשירה ומעצימה".

כפר הנוער הודיות משלב תלמידים אתיופים, עולים מחבר העמים, ילידי הארץ, ובני עדות נוספים. "לאורך כל השנה תלמידי הכפר עוסקים בשורשים שלהם ושל חבריהם לספסל הלימודים", מסביר מנהל הכפר, אלי שטיין, "ותלמידים מכל העדות מגלים את היופי והעושר התרבותי בשורשים של אבותיהם, כאשר תהליך הלמידה נמשך לאורך כל שנות הלימוד של התלמידים בכפר".

לנקסנר: "אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת התרבות והמורשת של יוצאי יהדות אתיופיה לאורך תקופת ההיסטוריה של העם היהודי. התלמידים שהשתתפו בפעילות למדו על הטעמים, הצבעים, הריחות והצלילים שהעדה מביאה איתה לפסיפס היפהפה שמרכיב את החברה הישראלית, פסיפס שבא לידי ביטוי בהודיות בצורה מרגשת".

"בעתיד הקרוב ביטחון אזרחי ישראל יופקד בידיכם"

 

דברי מנכ"ל כפר הודיות, אלי שטיין בטקס השבעה של תלמידי מגמת משטרה בכפר, שהוסיף: "אנו מחזקים את ידי כוחות הביטחון ומודים להם על כך שהם עושים לילות כימים תוך סכנת חיים תמידית על מנת לשמור על ביטחוננו"

בצל גל הטרור התקיים השבוע טקס השבעה של חניכי מגמת משטרה בכפר הנוער הודיות שבגליל התחתון, בהשתתפות מאות מתלמידי הכפר והוריהם, צוות המורים, ההנהלה ונציגי משטרה. עוד קודם לקיום מעמד הטקס, צלחו התלמידים מסע רגלי ארוך שבסיומו קיבלו באופן רשמי את מדי המגמה במהלך הטקס התחייבו התלמידים לשמור אמונים למדינת ישראל כאזרחים מצטיינים, ושומרי חוק וסדר.

מנכ"ל הכפר אלי שטיין ברך את התלמידים וציין כי "אתם דור העתיד של עם ישראל ובעתיד הקרוב ביטחון אזרחי ישראל יופקד בידיכם. אנחנו גאים שלקחתם על עצמכם להוביל ולהיות חלק אינטגרלי ממסורת ארוכת שנים של מגמת המשטרה בכפר שאף נהפכה לשם דבר".

שטיין סיכם ואמר כי "ישנו צורך להמשיך ולחזק את המערך הביטחוני והחוסן הלאומי בישראל על ידי חינוך לערכים והקניית כלים כבר מגיל צעיר. בייחוד בימים אלה, אנו צריכים לחזק את ידי כוחות הביטחון ולהודות להם על כך שהם עושים לילות כימים תוך סכנת חיים תמידית על מנת לשמור על ביטחוננו".

כפר הנוער הודיות זכה השבוע ב-5 כוכבי יופי מטעם המועצה לארץ ישראל יפה

כפר הנוער הדתי הודיות שבגליל התחתון זכה השבוע ב-5 כוכבי יופי ומגן מטעם המנהל לחינוך התיישבותי והמועצה לארץ ישראל יפה במסגרת תחרות שנערכה בקרב מוסדות המנהל. "אנו שמחים על ההישג הנפלא", מציין מנהל הכפר אלי שטיין שמוביל את הכפר עם צוותו וחניכיו בפעם השישית ברציפות לזכייה ב-5 כוכבי יופי. כפר הנוער הודיות ממוקם במועצה האזורית הגליל התחתון ולומדים בו מאות תלמידים בבית הספר ובפנימייה.

בכדי לזכות בתעודה צריך לעמוד במספר קריטריונים. "אנחנו שמחים על ההתמדה והעשייה הבלתי פוסקת של צוות הכפר שאחראי בכל שנה על תהליכי התייעלות ושיפור חזות הכפר", מוסיף שטיין. כאמור, התעודה הוענקה השבוע לכפר בטקס מרשים בהשתתפות נציגי ההנהלה.

שטיין מציין כי מחמיא לקבל הכרה על ההשקעה של צוות העובדים והחניכים בכפר. "אני תמיד אומר לצוות העובדים שאם המרחב שבו אנו חיים יהיה מטופח ויפה אזי לתלמידים, לצוות ולמבקרים יהיה נעים לשהות בו, ובכך אנו גם מחנכים את הדור הבא בכפר לחשיבות השמירה על איכות החיים והסביבה".

למעלה מ-100 ניצולי שואה השתתפו בחגיגת הקפות שניות בכפר הנוער הודיות

למעלה מ-100 ניצולי שואה השתתפו בחגיגות שמחת תורה שהתקיימו בכפר הנוער הודיות שבגליל התחתון. באירוע שנערך ביוזמת כפר הנוער הודיות, בשיתוף הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל ובשיתוף מרכז שילה והתאחדות יוצאי רומניה בחיפה, השתתפו מנכ"ל הכפר אלי שטיין, ראש המועצה האזורית גליל תחתון מוטי דותן, תלמידי וצוות הכפר.

 מנהל הכפר, אלי שטיין: "זו השנה השלישית בה אנו מקיימים את מסורת אירוח הניצולים לחג כולל הקפות שניות. החיבור בין ניצולי השואה ותלמידי הכפר מלמד אותנו, הלכה למעשה, שיעור חשוב על כבוד, אהבת חינם ואחדות בין מעגלים שונים בחברה הישראלית". עוד הוסיף שטיין כי "בזכות שיתופי פעולה מוצלחים עם מספר גופים זכינו גם השנה לקיים אירוע מרגש ועוצמתי, שיצר חיבור וגשר בין זיכרונותיהם של הניצולים משמחת תורה בגטאות לבין חווית חג שמחת התורה של הראשונה בישראל של חלק מהתלמידים.. זהו מפגש מיוחד של דורות, עדות, תרבויות וגילאים שכולו אומר כבוד, שמחה ואהבה. המפגש שנערך  לאורך כל התפילות, הסעודות, ההקפות ושעות הפנאי, אפשר לתלמידים שלנו להרגיש באופן המוחשי ביותר שהם חלק משרשרת הדורות".

 מנהלת הפנימיה, קורנית לנסקר: "דווקא בימים אלה בהם אנו מקבלים תזכורת כואבת על הצורך שלנו להמשיך להיאבק על זכותנו לחיות כיהודים בארץ ישראל, התאפשר החיבור הכה מרגש בין ניצולי שואה ששרדו את התופת של הניסיון להשמיד אותנו וזכו לעלות לארץ ולהקים מדינה ולבנות משפחה, לבין חניכי הכפר הבוגרים שהינם ברובם עולים חדשים שעושים את צעדיהם הראשונים בחיבור לעם ולמדינה. החניכים, שעתידים בקרוב להתגייס לצה"ל ולהמשיך את ההגנה על העם והארץ, זכו לחיבור באמצעותה של התורה, אשר מגדירה את זהותנו כיהודים ומחברת בין דורות, עדות ויהודי  התפוצות. יחד הם חגגו באהבה וגאווה את שמחת התורה ואת שמחת היותנו יהודים, תוך שהם לומדים מהכאב של האחר ומהתמודדויות והאתגרים של העבר ושל היום. באהבה ונתינה הדדית הם התחזקו וחיזקו".

פתיחת שנת הלימודים: אוכלוסיית כפר הודיות שבגליל התחתון צמחה

פתיחת שנת הלימודים תשע"ו מבשרת טובות לכפר הנוער הודיות שבגליל התחתון, כאשר אוכלוסיית הכפר צמחה השנה והיגיע לתפוסה מלאה, "אנו מברכים על הרחבת הפעילות וקבלת תלמידים נוספים לשורות הכפר", מסביר מנכ"ל הכפר, אלי שטיין, "אין לנו ספק שהביקוש אלינו גדל בעקבות השקעת הצוות בתחומי החינוך הלמידה ויצירת אוירה משפחתית גם יחד, ועל כך ברכתנו". אחוז הזכאות לבגרות בבית הספר בהודיות עלה משמעותית בשנים האחרונות ועומד כעת על 70% הצלחה. כבכל שנה, פתיחת שנת הלימודים מביאה תלמידים מכל רחבי הארץ, "השנה התבקשנו לקבל תלמידה מאילת הרחוקה", מוסיף שטיין, "אנו נערכים לקראת קבלת התלמידים החדשים ולאחרונה הוכנסו 4 כיתות חדשות".

(פורסם בתאריך: 01.09.15)

מתגבשים

לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ו, כפר הנוער הודיות ערך ימי גיבוש לעשרות חניכיו החדשים. במסגרת זו השבוע הם יצאו להפלגה מגבשת בכינרת. צוות הכפר מאחל הצלחה רבה לכולם. ברוכים הבאים לחניכים החדשים ובהצלחה לצוותים החדשים.

   (פורסם בתאריך 20.08.15)

קורס מד"צים בכפר 

לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ו כפר הנוער הודיות ערך קורס מד"צים לחניכים נבחרים משכבת עמית. החניכים הוותיקים הדריכו את חניכי הכפר החדשים במהלך ימי ההיכרות שלהם בכפר.

   (פורסם בתאריך 20.08.15)

משפצים ומתחדשים 

לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ו כפר הנוער הודיות שבגליל התחתון עבר בחודשיים האחרונים מתיחת פנים, בעבודות תשתית שכללו בין השאר שיפוץ מבנים, הוספת כיתות והרחבת האורווה. "אנחנו שמים דגש מתמיד על שיפור חזות פני הכפר ושיפור הסביבה הלימודית והמתקנים עבור תלמידנו", מסביר מנכ"ל הכפר אלי שטיין, "בחודשיים האחרונים צוות הכפר ניצל את העובדה שרוב התלמידים יצאו לחופשת הקיץ, והוביל שיפוץ רחב היקף של מבנים ישנים הוספת כיתות ושדרוג הקפיטריה". שטיין מציין כי בקרוב יחל גם פרויקט להרחבת מתחם האורווה בכפר. "היות והכפר משלב גם פנימייה, חשוב לנו להעניק לתלמידנו מרחב משולב ללימוד ומגורים. הודות לקבלנים המקצועיים ולצוות הכפר שנרתם לטובת הפרויקט שנת הלימודים תפתח כסדרה, והתלמידים יחזרו מהחופשה הישר למרחב המשופץ. אנו נמשיך לעשות הכל על מנת לשדרג ולשפר את סביבת הלימודים למען תלמידנו גם בעתיד", סיכם שטיין.

  (פורסם בתאריך 19.08.15)

תלמידי מגמת המשטרה יוצרים שיתופי פעולה בינלאומיים

על רקע הדיווחים מהחודשים האחרונים שמתארים מקרי אנטישמיות ואלימות נגד יהודים באירופה, יצאו לאחרונה 12 תלמידים מכפר הנוער הודיות שבגליל התחתון להשתלמות במיינץ הסמוכה לפרנקפורט. מנהל הכפר אלי שטיין מדגיש כי "דווקא בימים אלה – בהם אנו שומעים על הגברת האנטישמיות והאלימות הפיזית והמילולית כלפי יהודי אירופה –  חשוב לנו ללמד את התלמידים ליצור שיח ואינטראקציה חיובית עם אוכלוסיות זרות". עוד הוא מציין כי "זאת הפעם השישית שתלמידי הכפר יוצאים לשליחות מהסוג הזה ואנו שמחים על שיתוף הפעולה הפורה שנוצר עם האקדמיה לשוטרים בגרמניה".

תלמידי המשלחת עברו תהליך לימודי ארוך טרם יציאתם לגרמניה, זאת על מנת שהם יוכלו להתמודד בהצלחה עם האוכלוסייה המקומית ולייצר שיח אותנטי וחיובי עם הציבור הגרמני אתו הם באים במגע. המשלחת יצאה כחלק מלימודי מגמת המשטרה בבית הספר הודיות, והתלמידים משמשים כאורחי הכבוד של הקהילה היהודית במיינץ. עם נחיתת המטוס במחוז ויסבאדן שבמרכז גרמניה, יצאו התלמידים לפעילות משותפת עם קציני משטרה גרמנית. "מעבר לחיבור הטבעי עם הקהילה היהודית, ישנה גם חשיבות עליונה לאינטראקציה של התלמידים עם אזרחים גרמניים. בימים אלה חובה עלינו, כישראלים וכיהודים, להאיר את ישראל באור חיובי בעולם", מסבירים עקיבא אסף ומוריה משה שמלווים את התלמידים. מעבר לפן ההסברתי, התלמידים לומדים ומתוועדים למקצועות המשטרה בגרמניה באמצעות הרצאות של קצינים בכירים במשטרה המקומית. שטיין מספר כי "לצד הלימודים העיוניים, חשוב לנו להתחכך עם המקומיים כמה שיותר. בכל שנה אנחנו מקבלים פידבקים חיוביים ואנו למדים מכך שהקשר ההדוק של תלמידנו עם התושבים המקומיים מסייע להם לראות באור אחר את המציאות הסבוכה בארצנו. זאת בניגוד לתמונה הרווחת מאמצעי התקשורת באירופה שמסקרים מתוך נקודת ראות שגויה ומטעה".

 (פורסם בתאריך 10.08.15)

טקס סיום לבוגרי כיתות יב' שכבת נועם התקיים בכפר ביום חמישי, א' בתמוז (18.06.15). האירוע התקיים בהשתתפות סגן ראש המועצה גליל תחתון דב וולפא, מנכ"ל כפר נוער הודיות אלי שטיין, הורי התלמידים, משפחותיהם וצוות הכפר. "כבכל שנה ההתרגשות בטקס הייתה גדולה", מציינת מנהלת הפנימיה קורנית לסקר, "אנחנו שמחים על ההישגים הלימודיים של בוגרינו ומאחלים להם הצלחה בהמשך הדרך. צוות הכפר גאה בכל אחד מהבוגרים על הבחירות שהם עשו להמשך דרכם".

סגן ראש המועצה דב וולפא העלה על נס את החינוך והערכים שצוות הכפר מקנה לתלמידיו, וציין את תרומת הכפר לתחום החינוך במועצה ואת העובדה כי 32 בוגרי שכבת יב' שמסיימים השנה את הלימודים צפויים להתחיל מסלולים במכינות קדם צבאיות, שירות לאומי ויחידות מובחרות בצה"ל. מנכ"ל הכפר אלי שטיין סיכם ואמר כי "הכפר חרט על דיגלו את ערכי השאיפה למצוינות והמעורבות החברתית. זאת לצד חינוך החניכים לתרומה לקהילה והעמקת הזהות היהודית והישראלית. אני בטוח שערכים אלה יקבלו ביטוי בדרכם החדשה של בוגרינו במכינות, בעבודה, בלימודים הגבוהים וביחידות צה"ל בהן הם ישרתו". בנוסף, ברך שטיין את הצוות החינוכי "אשר פועל ללא ליאות להעצמת התלמידים לאורך שנת הלימודים".

(פורסם בתאריך 22.06.15)

תלמידי שכבת עמית (יא') השתתפו השבוע בסמינר מנהיגות מכין לקראת העלייה לכיתב יב'. רגע לפני ששנת הלימודים מסתיימת ושכבת 'נועם' הוותיקה מסיימת את לימודיה בכפר ופורשת כנפיים, החברים משכבת עמית יצאו לסמינר מנהיגות ע"מ להכיר מקרוב את היכולות והכוחות שלה. עוד מעט הם הופכים לשכבה הבוגרת של הכפר- גאים בכם.

(פורסם בתאריך 17.06.15)

לאחרונה התקיים גמר החידון הארצי למושגים ביהדות. אברהם אביי תלמיד כיתה י' ייצג בכבוד רב את הודיות כפר נוער דתי. אברהם זכה במקום השני והמכובד. אברהם גאים בך.

(פורסם בתאריך 17.06.15)

 

תלמידי כיתה יב' במגמת משטרה בסדנת כח קבוצתי בכפר מלכישוע

(פורסם בתאריך 10.06.15)